دکتر مرتضوی : دانشگاه یک عنصر تعادل در جامعه به حساب می آید

801033

نکوداشت دکتر سعید مرتضوی استاد پیشکسوت گروه مدیریت دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد .
به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشگاه فردوسی مشهد،  نکوداشت دکتر سعید مرتضوی استاد گروه مدیریت ، 7 آذر ماه 1396 در محل تالار فارابی دانشکده ی علوم اداری و اقتصادی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد .

دکتر جوان جعفری ربیس دانشکده ی علوم اداری و اقتصادی  ضمن عرض خیرمقدم به حاضران و خانواده ی دکتر مرتضوی گفت : بنده به عنوان دوست ، همکار و شاگرد پروفسور مرتضوی بر خود وظیفه می دانم چند نکته از ویژگی های اخلاقی و شخصیتی ایشان را بیان کنم . خانواده ی مرتضوی از خانواده های شریف و مردم دوست در منطقه ی بجنورد هستند و تربیت خانوادگی باعث شده است که ایتاد شخصیتی ظریف ، دقیق و نکته بین داشته باشند . استاد ضمن مناعت طبع و عزت نفس به خوبی توانسته اند آن را از غرور و تکبر و بی اعتنایی تفکیک کنند. .
وی با بیان اینکه  ایشان فردی روشنفکر ، صاحب نظر و صاحب اندیشه و  شخصیتی دارای معرفت و عرفان دینی اند بیان کرد : ایشان  ضمن دردمندی و دغدغه مندی نسبت به مشکلات سیاسی و اجتماعی ، در همه ی زمینه ها اعتدال را رعایت کرده اند .
دکتر جوان جعفری ضمن اشاره به توان علمی و آکادمیک دکتر مرتضوی اظهار داشت : با وجود درجات علمی بسیار بالا تواضع و فروتنی را در شخصیت ایشان می بینیم.

حجت الاسلام صالحی رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری ضمن گرامیداشت سالروز امامت حضرت صاحب الزمان گفت : ستارگان درخشان و پرفروغ در دنیای علم کم اند و دکتر مرتضوی یکی از این افراد هستند . نقطه ی برجسته ی استادان حکیم شدن و جامعیت شخصی است که دری است که در صدف هر کسی پرورش نمی یابد .
وی افزود : در کنار شخصیت آکادمیک دکتر مرتضوی جنبه های کم نظیری در ایشان وجود دارد . قوام شخصیتی ، تعادل روحی، نگاه عمیق ، دردمندی و هوشمندی از ویژگی های بارز ایشان است .
صالحی ضمن اشاره به هفته ی بسیج تاکید کرد : جناب دکتر مرتضوی از منظر بنده یک بسیجی است که تمام مولفه های یک بسیجی واقعی از نگاه رهبری در ایشان وجود دارد.

دکتر رحیم نیا ، مدیر گروه مدیریت دانشکده علوم اداری و اقتصادی دانشگاه فردوسی گفت :هدف از برگزاری چنین جلساتی الگوسازی برای نسل جوان و چراغ راهی برای آیندگان است .
وی به ویژگی های برجسته ی دکتر مرتضوی از جمله تعهد ، مسئولیت پذیری ، حق شناسی ، صراحت لهجه، استقلال رای ، قدرت تحلیل بالا ، اشاره کرد و گفت : من از ایشان  مسئولیت پذیری و تعهد  در قبال دانشجو و خانواده آموزش عالی و احترام و حق شناسی در مقابل بزرگ تر و پیشکسوت را آموختم.
وی افزود : ایشان هیچ گاه منافع شخصی اولویت اولشان نبوده است و همواره تاثر و تالم ایشان در ارتباط با نابسامانی های جامعه را شاهد بوده ام.


دکتر مرتضوی استاد گروه مدیریت ضمن تقدیر وتشکر از حاضران گفت : ادب حکم می کند که من از شما هم تشکر و هم عذر خواهی کنم . تشکر برای الطافی که نسبت به من داشتید و همه ی آنچه که درباره ی من مطرح شد درس هایی بود که باید بیاموزم و عذرخواهی برای زحمتی که بردوش شما گذاشتم .
وی در ادامه گفت : من به بخشی از وظایفم عمل نکرده ام و باتوجه بخ شرایط کشور گام های بسیار بلندتری نیاز است تا برداشته شود . دانشگاه محل تولید ، ترویج و کاربرد دانش است . دانشگاه به عنوان یک سیستم ، درون داد ، میان داد و برونداد هایی دارد که اساتید در همه یاین مراحل ایفای نقش اساسی دارند لذا مهم اند و چون مهم اند مسئولیت بالاتری دارند .
دکتر مرتضوی تاکید کرد : ما به عنوان عضو هیات علمی در قبال دانشجو ، رشته ، همکاران و دانشگاه مسئولیت مستقیم داریم . در قبال دانشجویان که مهم ترین و نزدیک ترین به ما هستند بسیار مسئولیم .باید بدانیم که بخشی از هویت ما ازرشته ی ما گرفته شده است پس باید به ارتقا آن کمک کنیم . ارتباط با همکاران دانشگاهی کمک می کند هم افزایی داشته باشیم .
وی افزود : اساتید زمان بیشتری را به دانشجویان اختصاص دهند ، دانشگاه جایی است که باید صحت و دقت در اولویت باشد . دانشگاه یک عنصر تعادل در جامعه به حساب می آید و جهت دهنده و ارزیابی کننده است .لازم است  پیوند دانشگاه و محیط خود را بهتر فراهم کنیم .

دکتر احمدی زاده رییس بنیاد ملی نخبگان استان خراسان رضوی : هدف از این مراسم الگوسازی و پاسداشت یک عمر تلاش فردی بزرگ است .هویت هر سرزمین به علما و دانشمندان و استادان آن است . کشور ما از این جهت دارای هویت بسیار غنی می باشد که باید آن را پاس بداریم.
وی خطاب به دکتر مرتضوی گفت : جناب استاد اخلاق مداری و مناعت طبع شما را دیده ام ، شما نخبه پروری را به معنای واقعی انجام داده اید . تحقیقات شما در اخلاق مداری سازمانی باید به عنوان الگو در سازمان ها به کار گرفته شود .
دکتر ساکت رییس مرکز آثار  مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد گفت : دانشگاه فردوسی مشهد کهکشانی  از ستارگان پرفروغ در عرصه های علمی ، فرهنگی و اجتماعی است .بی تردید یکی از این اساتید جناب دکتر سعید مرتضوی هستند .
وی تاکید کرد : در دوره ی جدید بنیاد نخبگان به تکریم و بزرگداشت استادان بزرگوار توجه ویژه ای شده است .این دومین نکوداشتی است که با همکاری بنیاد نخبگان استان و مرکز آثار مفاخر و اسناد برگزار می شود .وقتی خبر نکوداشت دکتر مرتضوی در دانشگاه منتشر شد همه براین امر صحه گذاشتند و خلق نیکو ، اعتدال ، فروتنی ، ادب و حرمت گذاری ایشان را تایید کردند.

دکتر مجتبی امیری عضو هیات علمی مدیریت دانشگاه تهران  گفت : یکی از مشکلات نظام دانشگاهی امروز این است که اساتید جوان تربیت نشده اند به این معنی که اصول ادب را فرا نگرفته اند . دکتر مرنضوی ابتدا ادب را کسب کردند و سپس به علم آموزی روی آوردند که علم و ادب باهم مجموعه ای از فضائل را در وجود ایشان گردآوری کرده است . علم آموزی ایشان نه برای نان و نه نام بوده است .

دکتر عابدی جعفری عضو هیات علمی دانشگاه تهران و رییس انجمن علمی مدیریت رفتار سازمانی اظهار کرد : مدیریت در عین حال که پشتوانه ی قوی نظری دارد اما باید در عرصه ی عمل به کار گرفته شود . در مدیریت و حوزه ی رفتار سازمانی نگاه این است که آیا تجلی اینکه انسان می گوید یا می اندیشد در رفتار او ظاهر شده است و به میزانی که تجلی پیدا کرده است او عامل این علم است .
وی افزود : در قلمرو سازمانی آنچه که به شغل دکتر مرتضوی مربوط می شود و سازمان هایی که ایشان هدایت کرده اند ، این سلوک رفتاری ایشان را در سطح سازمان به وضوح می بینیم. شاهد بودیم که چگونه نسبت به جامعه ی خود حساسیت هایی را بروز دادند .
عابدی جعفری ارتباط میان نسل ها را بسیار پر اهمیت دانست و گفت : مدیریت و مدیریت رفتار سازمانی امروز به خود می بالد که همکاری از میان این جمع برگزیده شده که تجلی عینی رفتار هایی است که سال ها در کلاس درس می آموزیم .

دکتر ملک زیان عضو هیات علمی گروه مدیریت و معاون برنامه ریزی و توسعه ی دانشگاه فردوسی بیان کرد : در فرهنگ ملی و اعتقادات و آموزه های دینی ما اوج جایگاه علم در کلام حق متجلی است که معلمی کار خدا و اولین معلم حضرت باری تعالی است . بین مقام علم و معلم پیوند ناگسستنی وجود دارد. دانشگاه نهادی موثر و تاثیر گذار در جامعه است که وظیفه ی تربیت دانش آموختگان خلاق و نوآور رادارد .اگر خللی در اهداف دانشگاه پدید آید تبعات آن گریبانگیر جامعه خواهد بود .
وی ضمن تاکید برمقام والای دکتر مرتضوی تصریح کرد : بدون شک دکتر مرتضوی در زمره ی کسانی است که تمام قد برای حفظ حیثیت و مقام معلمی اهتمام ورزیده اند .ایشان با بهره مندی از شیوایی کلام و احاطه ی علمی به موضوعات تخصصی همواره سعی می نمود وظایف آموزشی و پژوهشی را به نحو احسنت انجام دهد .

در پایان مراسم دکتر ساکت رییس مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد به ارائه اطلاعاتی در رابطه بانشریه ی ویژه ی این نکوداشت که به همت مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد تهیه شده است ،پرداخت.

 لازم به ذکر است پس از رونمایی از کتاب ویژه‌ این نکوداشت، هدایایی تقدیم دکتر مرتضوی استاد پیشکسوت دانشگاه گردید.

 

باشگاه خبرنگاران دانشگاه فردوسی مشهد : مریم یعقوب پور

 

801025

  1. اخبار
  2. اطلاعیه ها
  3. نظرها