گرامی باد هفته وحدت، که هفته نور و سرور، و ایام شادی و همبستگی است

256358522

گرامی باد هفته ی وحدت، که درآن میثاق ها تحکیم می شود ، پبمان ها استوارتر می گردد ، خون ها در هم می جوشد ، دست ها وبازوها درهم قرار می گیرد ، چهره ها بر یکدیگر لبخند پبروزی و صفا می زند ، قشرها همه باهمند ، امت، یکپارچه و منسجم است و شیعه و سنی، به یاد سالروز میلاد رسول گرامی اسلام، با هم و در کنار هم، در یک راه و به سوی یک هدف سرود وحدت می خوانند

با پیروزی انقلاب اسلامی ،حساسیت دشمنان اسلام برای ایجاد اختلاف و پراکندگی در میان مسلمانان بیشتر شد. چرا که تنها راه را برای به انحراف کشاندن این حرکت خودجوش مردمی در این کار می دیدند.

نامگذاری روزهای دوازدهم ربیع الاول (میلاد پیامبر اکرم به روایت اهل تسنن) تا هفدهم ربیع الاول( به روایت شیعه) تحت عنوان "هفته وحدت" اقدامی مدبرانه از سوی امام خمینی(ره) بود که در راستای نزدیک کردن هر چه بیشتر دیدگاه های پیروان تشیع و تسنن و با هدف اعتلای عزت و سربلندی بیشتر مسلمانان در جهان و خنثی کردن توطئه‌های دشمنان اسلام صورت گرفت.

طرح اندیشه "وحدت جهان اسلام " یکی از مشغولیت‏‌های فکری دیرینه و اساسی حضرت امام بود که ایشان همواره چه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و چه بعد از آن ، لحظه‌‏ای از آن غفلت نورزیدند.

باور عمیق و خالصانه امام خمینی(ره) در مورد وحدت‏ میان مسلمانان و اقدام های ایشان برای تحکیم آن میان مسلمانان در اقصی نقاط جهان نه تنها حضرت امام را به برجسته‏‌ترین شخصیت انقلابی جهان اسلام تبدیل نمود، بلکه باعث شد ایشان در میان فرقه‌های مختلف اسلامی نیز جایگاه بسیار رفیعی کسب کنند.

امام خمینی (ره) به عمق نقش اجتماعات دینی، چه در بعد اندیشه ‏سازی و چه در بعد " اجتماع ‏سازی"، به خوبی پی ‏برده بودند و اجتماعات و مراسم دینی را صرفا به منظور کاربرد تعلیمی و آموزشی آن در مقوله های فکری، مورد تشویق قرار نمی‏ دادند. بلکه مهم‏تر از آن به نقش اجتماع ‏سازی و شکل ‏دهی روابط اجتماعی جدید از طریق گردهمایی ‏ها و نیز آگاهی یافتن مسلمانان از قدرت و نیروی ارادی و انسانی‏ شان هم اشاره داشتند.

از دیدگاه امام خمینی (ره) روند وحدت بین مسلمین، ضرورت ایجاد سمبل‏ها و نهادهای تازه ‏ای را می‏طلبد که فراتراز زمان و مکان قرار دارد.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در خصوص هفته وحدت و لزوم اتحاد مسلمانان می‌فرمایند: "این هفته وحدت، این هفته مشترک الاحترام بین مسلمانان را قدر بدانید، همه سعی کنند وحدت و اتحاد نیروها و در یک جبهه قرار گرفتن نیروهای مسلمانان را که رمز سعادت و مایه سربلندی مسلمانان و بزرگترین حربه ملت‌ها در مقابل استکبار جهانی است مغتنم بشمارند و قدر بدانند."

بدون شک هفته وحدت می‌تواند گام مهمی در راستای ایجاد و تحکیم اتحاد میان مسلمانان در اقصی نقاط جهان باشد. تمامی مسلمانان باید اتحاد و انسجام خویش را حفظ کنند و از این طریق توطئه‌های دشمنان را علیه اسلام نقش بر آب کنند. در همین راستا پیروی از رهنمودهای امام خمینی ( ره ) و رهبر معظم انقلاب اسلامی می تواند چراغ راهی برای رسیدن به این هدف بزرگ باشد.

قرآن کریم یکی از عمده ‏ترین و سازنده ‏ترین اهداف رسالت رسول اکرم صلی الله علیه و آله را تالیف قلوب و ایجاد انس و تفاهم به جای خصومت و دشمنی بیان می ‏دارد و اگر کسی در تاریخ، به دیده عبرت بنگرد این معنی را از شاهکارهای رسالت محمد(ص) می ‏یابد.

"واعتصموا بحبل الله جمیعا ولاتفرقوا" همگی به حبل و رشته خداوندی چنگ بزنید و پراکنده نگردید.

همچنین همزمان با آغاز هفته وحدت گروه مدیحه‌‌سرایی و جمع‌خوانی قرآن محمد رسول الله(ص) اثری با همین موضوع و با عنوان «یارسول‌الله(ص)» را منتشر کرد.

  1. اخبار
  2. اطلاعیه ها
  3. نظرها