نشست تبادل نظر هیات نظارت دانشگاه با فعالان تشکل های اسلامی برگزار شد

 

photo 2017-12-09 19-15-10

 

به مناسبت روز دانشجو، نشست تبادل نظر اعضای هیات نظارت دانشگاه با فعالان تشکل های اسلامی دانشجویان شامل جامعه اسلامی دانشجویان، انجمن اسلامی دانشجویان، انجمن اسلامی دانشجویان نواندیش، بسیج دانشجویی، سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی و شورای صنفی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد، در مرکز رفاهی دانشگاه برگزار شد.

 

در این نشست که به مناسبت تکریم روز دانشجو و گرامی داشت یاد و خاطره شهیدان استکبار ستیز و استبداد ستیز، مهدی شریعت رضوی، مصطفی بزرگ نیا و احمد قندچی و با حضور فعالان تشکل های اسلامی برگزار شد، دکتر کافی رییس دانشگاه فردوسی مشهد، حجت الاسلام صالحی رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فردوسی مشهد، حجت الاسلام دکتر اورعی نماینده وزیر در هیات نظارت بر تشکل های اسلامی، دکتر داوری معاون فرهنگی اجتماعی و دانشجویی، دکتر معتمدی مدیر فرهنگی و فعالیت های داوطلبانه و جمعی از مسئولین دانشگاه حضور داشتند.

  در ابتدای جلسه دکتر معتمدی مدیر فرهنگی و فعالیت های داوطلبانه، ضمن خیر مقدم به فعالان تشکل های اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد، برگزاری این گونه جلسات را موجب هم افزایی دانشجویان و مسئولان دانشگاه در پیشبرد اهداف فرهنگی دانشگاه دانست و از کلیه شکرت کنندگان در جلسه دعوت نمود تا نظرات و دغدغه های خود را در خصوص فضای فرهنگی و اجتماعی دانشگاه و فعالیت هایی که تشکل های اسلامی در دانشگاه انجام می دهند به اعضای هیات نظارت منتقل نمایند. 

 در ادامه جلسه، دبیران تشکل های اسلامی دانشگاه به نمایندگی از دانشجویان فعال در این تشکل ها به بیان نظرات و دغدغه های خود در برگزاری فعالیت های فرهنگی در دانشگاه پرداختند. در این جلسه آقایان هادی گلسرخی دبیر جامعه اسلامی دانشجویان، محمد حسین نجفی دبیر انجمن اسلامی دانشجویان، سینا واحدی فرد دبیر انجمن اسلامی دانشجویان نواندیش، سجاد کمالی نیا مسئول فرهنگی بسیج دانشجویی، جواد بنی حسن دبیر شورای صنفی دانشجویان و خانم پریسا فتاحی دبیر اجرایی سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی به مشکلاتی از قبیل فرآیند طولانی اخذ مجوز برگزاری فعالیت و تبلیغات و نبود چارچوب مشخص در اخذ مجوز از شورای معین و هیات نظارت دانشگاه، مشخص نبودن خطوط قرمز در برگزاری فعالیت های فرهنگی، عدم برگزاری فعالیت منسجم سیاسی در روز دانشجو، مشکلات مربوط به برگزاری مناظره ها و عدم هماهنگی مهمانان، اعمال سلیقه شورای معین در برگزاری فعالیت ها، مشکلات رزرو سالن و آمفی تئاتر از دانشکده ها و عدم همکاری امور عمومی بعضی از دانشکده ها، عدم اختصاص زمان مناسب از طرف معاونان آموزشی و فرهنگی دانشکده ها، دوگانگی در صدور مجوز فعالیت های مشابه برای بخش های مختلف و لزوم نگاه ویژه به تشکل ها و کار تشکیلاتی اشاره کردند.

 

دکتر کافی رییس دانشگاه فردوسی مشهد ضمن تبریک روز دانشجو و گرامیداشت یاد شهدای 16 آذر سال 1332، گفت: امیدواریم با انتصاب معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری فصل نوینی در فعالیت های فرهنگی دانشگاه ها رقم بخورد و دانشجویان نیز مثل گذشته منشا اثر اینگونه فعالیت های ارزشمند باشند. ایشان با اشاره به اینکه دانشجویان باید بتوانند تمرین کنند و در برخی موارد هم اجازه خطا داشته باشند گفت: دانشجویان نشان داده اند در عرصه مدیریت کشور جریان ساز هستند و طی انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس حضور پر رنگی در همه عرصه های مدیریتی و اجرایی داشته اند. وی گفت : اگر به دانشجویان و نسل جوان کشور اعتماد کنیم، قطعا کشور از بسیاری از تگناهای مدیریتی و اجرایی خارج خواهد شد. من از اعضای محترم هیات نظارت و شورای معین می خواهم تا جایی که مشکل قانونی و ضوابط وجود ندارد نیمه پر لیوان را ببینند و با مثبت اندیشی عرصه را برای برگزاری فعالیت های دانشجویان فراهم نمایند. ایشان در ادامه گفت در جلسه با روسای دانشکده ها و مسئولین امور عمومی ، موارد مربوط به واگذاری اماکن و آمفی تئاتر های دانشگاه را حل خواهیم کرد.

ایشان با اشاره به برگزاری جلسات مشترک با رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: شورای مشترک اداره پردیس دانشگاه در حال تشکیل است و امیدواریم با همدلی مسئولین این دو دانشگاه بزرگ امکان استفاده از فعالیت های فرهنگی هر دو دانشگاه برای دانشجویان بوجود آید.

دکتر کافی در ادامه به تداوم فعالیت های تشکل ها اشاره کرد و گفت: سعی کنید درون تشکیلات خود افراد مستعد و جدید را پیدا کرده و آن ها را برای ادامه مسیر فعالیت های تشکل پرورش دهید. ایشان به ساختار اداری دانشکده ها اشاره کرد و گفت: در ساختار فعلی اجازه ایجاد معاون فرهنگی مستقل برای دانشکده ها را نداریم و پیشنهادهایی مطرح است که با پست های جانشین، مباحث فرهنگی دانشکده ها مرتفع شود.

ایشان در انتها ابراز امیدواری کردند با اختصاص اعتبار و بودجه ویژه تشکل های اسلامی بخشی از مشکلات مربوط به برگزاری فعالیت های تشکل ها رفع شود.

 در ادامه حجت الاسلام صالحی رئیس نهاد نمایندگی مقام عظم رهبری در دانشگاه فردوسی مشهد در سخنان خود با اشاره به روز دانشجو که نماد استکبار ستیزی و استبداد ستیزی است گفت: ما باید در فضایی با دانشجویان صحبت کنیم که این فضا ، فضای صمیمیت و همدلی باشد. ایشان گفت ما باید از قضاوت کردن افراد از روی گفتار و رفتار پرهیز کنیم و در فضای گفتگو یکدیگر را به چالش بکشیم اما آنجا که بحث مسئولیت پذیری مطرح است باید بتوانیم تصمیم بگیریم و پاسخگو باشیم.

در ادامه جلسه دکتر اورعی به بیان سابقه فعالیت های تشکیلاتی دانشجویان در کشور و روند شکل گیری معاونت فرهنگی در دانشگاه ها پرداخت و گفت: کار فرهنگی در ساحت اندیشه رخ می دهد و فرهنگ از جنس ذهنیت های مشترک است. بر این اساس تضارب آرا و آگاهی بخشی در فعالیت های فرهنگی دانشگاه باید وجود داشته باشد. لذا در هیات نظارت دانشگاه این مبنا شکل گرفته که اساس بر گفتگو و مناظره است و در مواقعی که نمی توان مناظره برگزار کرد پیشنهاد برگزاری فعالیت به صورت سخنرانی به همراه پرسش و پاسخ یا دو برنامه سخنرانی مکمل یکدیگر وجود دارد که بر اساس رای گیری و تصمیم هیات نظارت دانشگاه عمل خواهد شد.

در ادامه مراسم دکتر داوری معاون فرهنگی اجتماعی و دانشجویی به نتیجه گیری جلسه پرداخت و ابراز امیدواری کرد موارد مطرح شده در این جلسه در آینده نزدیک به صورت عملیاتی مورد بحث و نظر در جلسات کارشناسی با حضور دانشجویان قرار گیرد و بتوان امکانات نرم افزاری و سخت افزاری لازم را برای برگزاری فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فراهم نموده و در جلسه بعد گزارش پیشرفت امور در اختیار دانشجویان فعال تشکل های اسلامی قرار گیرد.

 

 

  1. اخبار
  2. اطلاعیه ها
  3. نظرها