به مناسبت روز معلم؛ تولید و اهدای 888 باغ شیشه ای (تراریوم) در دانشگاه فردوسی مشهد

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشگاه فردوسی مشهد؛ به مناسبت گرامیداشت مقام استاد و هفته آموزش، 888 تراریوم در 16 ساعت به منظور اهدا به اساتید دانشگاه فردوسی ساخته شد.

دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد با ساخت 800 باغ شیشه ای (تراریوم) طی یک روز رکورد تازه در ساخت این سازه ثبت کردند.

دبیر اجرایی این برنامه روز سه شنبه 11 اردیبهشت ماه در حاشیه برگزاری رویداد گفت: این تعداد باغ شیشه ای امروز توسط 44 دانشجوی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد ساخته شد که به مناسبت روز معلم به 800 استاد دانشگاه فردوسی مشهد اهدا خواهد شد.

محمد حسین سمندری افزود: تاکنون هیچ رکوردی در این زمینه در دنیا ثبت نشده و این نخستین بار است که دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد اقدام به ساخت این تعداد باغ شیشه ای طی یک روز می کنند.

وی اظهار کرد: حامیان مالی این برنامه، مدیریت فرهنگی و فعالیت های داوطلبانه دانشگاه فردوسی مشهد و انجمنهای علمی - دانشجویی این دانشگاه هستند.

وی گفت: آذر ماه پارسال نیز نخستین دوره مسابقات ملی دانشجویی تراریوم (باغ شیشه‌ای) همزمان با هفته پژوهش با شرکت 40 دانشگاه کشور در دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

سمندری افزود: آشنایی و تسلط دانشجویان دانشکده های کشاورزی دانشگاهها با ساخت باغ شیشه ای می تواند زمینه ای برای کارآفرینی آنان باشد.

تراریوم سازه ای است که در نگاه اول شباهت بسیار به آکواریوم دارد با این تفاوت که به جای آب و ماهی در آن از گل و گیاه نگهداری می شود.

تراریوم یا باغ شیشه ای ظرفی دربسته یا با در نیمه باز از جنس شیشه یا پلاستیک شفاف است که درون آن گیاهان سازگار با یکدیگر پرورش داده می شوند.

گیاهان، درون ظروفی از جنس شیشه یا دیگر مواد شفاف احاطه می شوند که تماس آنها با هوای بیرون غیر ممکن یا بسیار محدود است به همین علت محیط داخل تراریوم، ریز اقلیمی با رطوبت زیاد است که امکان پرورش بسیاری از گیاهان حساس به خشکی را که در شرایط معمولی امکان پذیر نیست میسر می سازد.

در تراریوم آب تبخیر شده از سطح برگ گیاهان به صورت قطرات آب بر روی دیواره ظرف می نشیند و به تدریج روی دیواره به سوی پایین حرکت کرده و وارد خاک می شود و وجود این چرخه آب در تراریوم باعث می شود گاهی تا هفته ها نیاز به آبیاری یک باغ شیشه ای نباشد.

تراریوم یک سیستم به نسبت مستقل است به این معنی که مقدار خاک، نور، تعداد و نوع گیاهان در این سیستم با محاسبات دقیق علمی به گونه ای گزینش می شود که بعد از راه اندازی به رسیدگی زیاد مانند آبیاری مداوم، کود دهی و تعویض خاک نیاز ندارد و فقط شاید به مقدار معینی آبیاری آن هم یک مرتبه در ماه نیاز باشد.

در ساخت تراریوم علاوه بر رعایت اصول اولیه گیاه شناسی، ذوق و سلیقه هنری نیز به کار برده می شود.

tr1

tr2

tr3

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

گزارش تصویری

 • دومین پویش پاکسازی محوطه دانشگاه از ته سیگار- 10 تیر 1398

  دومین پویش پاکسازی محوطه دانشگاه از ته سیگار- 10 تیر 1398

 • مراسم تعزیه خوانی حضرت عباس علیه الاسلام

  مراسم تعزیه خوانی حضرت عباس علیه السلام  - مهر ماه 1398

 • گردهمایی آیین ورود ویژه دانشجویان نو ورود - مهر 98

  گردهمایی آیین ورود ویژه استقبال از دانشجویان ورودی جدید-مهر 98

 1. اطلاعیه ها
 2. اخبار
 3. نظرها