نشست تخصصی "بررسی پدیده هم خانگی؛ ازدواج سفید" برگزار شد

ezdevajesefid.jpg1

نشست تخصصی "بررسی پدیده هم خانگی؛ ازدواج سفید" به همت مرکز مشاوره و توانمندسازی دانشجویان در روز سه شنبه 10 اردیبهشت ما 1398 در تالار مولوی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی برگزار شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشگاه فردوسی مشهد؛ در این نشست دکتر غلامرضا صدیق اورعی، عضو هیأت علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی، ضمن هشدار درباره راه حل‌های اقتباسی در امر ازدواج، گفت: در جامعه همه قدرت یافتن راه حل برای مشکلات خود را ندارند؛ لذا وقتی جامعه ای با مشکلی درگیر می شود ممکن است راه حلی را انتخاب کند که هزینه کمتری نسبت به فایده آن داشته باشد و این مساله در ازدواج هم صادق است. 
وی به سیر جامعه شناسی جوامع در امر ازدواج اشاره و بیان کرد: تشکیل خانواده، فرزند آوری و داشتن رابطه جنسی قانونی یکی ازهنجارهایی است که درطول تاریخ در همه کشورها شکل گرفته است. از حدود 60 سال پیش مفهوم ازدواج به چالش کشیده و مفهومی به نام ازدواج سفید مطرح شد. 

دکتر اورعی سپس در توضیح ازدواج سفید، عنوان کرد: در ازدواج موقت و دائم، طرفین نسبت به یکدیگر تعهدات قانونی دارند ولی در ازدواج سفید طرفین هیچ تعهد ثبت شده قانونی نسبت به هم ندارند و اگر یکی از آنها بدون هیچ مقدمه ای قرار را فسخ کند قابل رسیدگی و پیگیری قانونی نیست. یعنی تنها توافقی که آنها دارند در مورد سهم اجاره مکان زندگی و هزینه های جاری است. 

وی در همین خصوص افزود: در اروپا و آمریکا اگر افراد بدون ثبت قانونی ازدواج فرزند دار شوند مسئولیتش بر عهده مادر ثبت می شود زیرا وظیفه جلوگیری از بارداری برعهده زن است و اگر فرزندی حاصل شود به منزله خواست زن در ایفای نقش مادری است به همین دلیل باید تمام وظایف فرزند را نیز برعهده بگیرد حال اگر مرد بخواهد در این وظایف شریک زن باشد با ثبت ازدواج می تواند این تعهد قانونی را برعهده بگیرد.
این جامعه شناس در ادامه در ارتباط با پیامدهای زیانبار ازدواج سفید بیان کرد: در هم خانگی احساس ناامنی شدیدی وجود دارد زیرا طرفین نمی دانند تا چه زمانی قراراست با هم زندگی کنند و بر همین اساس سرمایه گذاری زن و مرد در این با هم بودن کامل نیست.
وی تاکید کرد: ازدواج سفید نماد تضعیف نهاد خانواده در جامعه است و در ایران نیز به دلیل تغییر عوامل متعدد در جامعه، ازدواج کارایی سابق خود را از دست داده است و دیگر جوانان علاقه ای به تشکیل خانواده ندارند و براساس تعهدات طرفین با هم بودن را تجربه می کنند زیرا نیاز جنسی وجود دارد ولی هنجار ازدواج کمرنگ شده است.

وی در پایان گفت: نیاز است که تمام قوای مدیریت کشور در یک هم اندیشی، مسیر همسرگزینی درست را در جامعه تثبیت کنند و گرنه پیامد آن ازدواجهایی است که منجر به جدایی می شود و سپس قانون گذار باید به دنبال روشهای احقاق حقوق زن و مرد در طلاق باشد و یا روابطی که زیان آنها بسی بیشتر از سود و منفعتشان است.

در ادامه دکتر حسن حائری، عضو هیات علمی گروه آموزشی فقه و مبانی حقوق اسلامی  دانشگاه فردوسی مشهد، ابتدا به ارائه توضیحاتی در ارتباط با ازدواج موقت پرداخت و گفت: حتی اگر ازدواج موقت هم بخواهد به ازدواج دائم خللی وارد کند از نظر دین درست نیست و اسلام آن را تائید نمی کند. با این که ازدواج موقت مورد قبول اسلام است در زمان پیامبر وقتی جوانان به ایشان مراجعه می کردند و درخواست کمک در امر ازدواج می کردند درهیچ سندی یافت نمی شود که پیامبر به آنها ازدواج موقت را پیشنهاد داده باشد بلکه سعی می کردند با قرار دادن کمترین داشته های مرد به عنوان مهریه بستر ازدواج دائم را برای آنها فراهم کنند.
وی ضمن هشدار درباره عواقب فراهم نبودن بستر ازدواج برای جوانان در جامعه، ادامه داد: اگر قرار باشد مسئولان امر و فعالان اجتماعی کاری برای جوانان انجام دهند باید امکان انجام ازدواج دائم را برای آنها فراهم کنند ولی اگر این برنامه ریزی صورت نگیرد باید منتظر عواقب ویرانگری در جامعه باشیم پس بهتر است به جای شعارهای زیبا کاری برای آسان تر شدن ازدواج جوانان صورت گیرد.
این استاد فقه و مبانی حقوق اسلامی گفت: تعهد به نهاد خانواده قبل از اسلام نیز مورد تاکید ایرانیان بوده است و هر امری که بخواهد به پیکره این نهاد آسیب بزند مطرود شمرده می شود.
وی افزود: بهتر است برنامه ریزیها به گونه‌ای همراه با آموزه‌های دینی و فرهنگی باشد تا پدیده‌های وارداتی که با فرهنگ ما همخوانی ندارد مورد استفاده قرار نگیرد.
دکتر حائری در پایان عنوان کرد: نسل جوان برای جامعه ما فرصتی استثنایی محسوب می شود که می تواند در توسعه کشور کارگشا باشد ولی این جوانان که مانند باران و رحمت الهی هستند با سوء مدیریت می توانند به سیلی خانمان برانداز تبدیل گردند.

در ادامه دکتر حسین شاره، عضو هیات علمی گروه علوم تربیتی و روان شناسی دانشگاه حکیم سبزواری گفت: مشکلات جامعه و از جمله مشکلات مربوط به ازدواج تک بعدی نیستند و نیاز است تا متخصصان حوزه های دیگر نیز با ایجاد همفکری در ارائه بهترین مسیر برای جامعه در خصوص ازدواج سعی و تلاش کنند و اگر نه مانند مشکل اعتیاد که تک بعدی بررسی شد نمی توانیم با آن مقابله درستی کنیم.
دکتر حسین شاره سپس از منظرهای مختلف به مشکلات ازدواج و از جمله ازدواج سفید پرداخت و تصریح کرد: در جامعه ای زندگی می کنیم که ارزشها به رعایت قانون و ازدواج قانونی و شرعی توصیه می کنند ولی جریانی در جامعه در حال شکل گیری و مقاومت در مقابل این ارزش است که نگرانی‌هایی را به وجود آورده است.
وی ادامه داد: الان بعضی از جوانان ما هویت منسجم خود را از دست داده اند در حالی که باید آن را در جمع خانواده خود کسب می کردند تا بتوانند هویت فردی، اجتماعی، دینی و سیاسی خود را به دست آورند و چنین افرادی تا زمانی که در تلاطم باشند نمی‌توانند در یک زندگی زناشویی طولانی مدت حضور داشته باشند.
این استاد دانشگاه در خصوص تاثیر مسائل اقتصادی در جامعه بر امر ازدواج گفت: از طرفی وقتی بی ثباتی اقتصادی در جامعه وجود دارد و والدین به شکل مداوم در گفتار روزانه خود آن را به کودکانشان منتقل می کنند باید انتظار این رخدادها را در زمان ازدواج آنها داشته باشیم.
وی ادامه داد: تغییر در دیدگاه جنسی یکی دیگر از مواردی است که باید آن را بررسی کرد زیرا نگاه جوانان امروز دیگر مانند پدران و مادران خود نیست و نقش ازدواج کمرنگ شده است و فضای مجازی در این تغییر نگاه و انتشار نگرانیهای افراد نسبت به ازدواج نقش پررنگی ایفا کرده است و موجب وحشت افرادی که قصد ازدواج دارند شده است.
دکتر شاره در ارتباط با ازدواج سفید توضیح داد: ازدواج سفید و یا هم خانگی در اروپا و آمریکا رایج شد و فلسفه آن شناخت بیشتر طرف مقابل خود برای ازدواج است و افرادی که به این مدل از زندگی وارد می شوند سعی می کنند در مدت با هم بودن قبل از ازدواج که گاه کوتاه و زمانی بلند است به شناخت بهتری از طرف مقابل خود برسند و در صورتی که به تفاهم نرسند از هم جدا می شوند.
وی افزود: طبق آمار در آمریکا بیش از سه چهارم افراد قبل از زندگی مشترک خود تجربه هم خانگی با جنس مخالف را دارند. در هم خانگی ها تا زمانی که مسائل جنسی دچار اختلال نشود زن و مرد با هم هستند و زمانی که دچار اختلال شود دیگر تعهدی برای حضور وجود نخواهد داشت و به همین علت این روش زندگی برای دختران آسیب‌های بیشتری نسبت به پسران خواهد داشت.

  منبع: خبرگزاری ایرنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

  1. اطلاعیه ها
  2. اخبار
  3. نظرها