گردهمایی دانشجویان نوورود سال 1400 برگزار شد

 photo ۲۰۲۱-۱۰-۲۶ ۲۲-۲۸-۳۰

گردهمایی مجازی دانشجویان نوورود سال 1400 با حضور دکتر غفاری، معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، دکتر کافی رئیس دانشگاه، مهندس عسگری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکتر طاهری معاون فرهنگی اجتماعی و دانشجویی دانشگاه، دکتر مهدی کرمانی، مدیر فرهنگی و فعالیت های داوطلبانه، روسای دانشکده ها و جمعی از دانشجویان نوورود پذیرفته شده در دانشگاه روز دوشنبه 3 آبان ماه 1400در تالار رودکی برگزار شد.

photo ۲۰۲۱-۱۰-۲۶ ۲۲-۲۸-۳۴

دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در این گردهمایی بیان کرد: مشهد یکی از شهرهای مهم ایران از بعد تاریخی، علمی، فرهنگی و معنوی است و به همین جهت، دانشگاه فردوسی نیز محبوبیت خاصی دارد.

دکتر غفاری ادامه داد: دانشگاه، یک نهاد و سازمان برای درس خواندن و کسب هویت است و دانشجویان در آن، جامعه‌پذیری و انسانیت را می‌آموزند. دانشگاه نوعی تعامل فکری ایجاد می‌کند و ما نباید انزوا را انتخاب کنیم؛ چرا که در این صورت، زندگی را باخته‌ایم.

newstu1400-1 7

وی در توصیف ویژگی‌های دانشجویان فعال تصریح کرد: یک دانشجوی فعال، هم نسبت به حقوق خود آگاهی دارد و به دنبال آن است و هم نسبت به وظایف و مسئولیت‌هایی که دارد، متعهد است. دانشگاه فقط یک مکان نیست؛ بلکه فضایی علمی، آموزشی، فرهنگی و هنری برای یادگیری، تکامل و رشد وجودی انسان است.

دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این مراسم گفت: شما دانشجویان، تنها نباید به آزمایشگاه و کارگاه بسنده کنید؛ بلکه باید در عرصه‌های علمی، فرهنگی، هنری، ورزشی و کلیه فعالیت‌های داوطلبانه فعال باشید؛ چرا که این دانشگاه، زیرساخت‌های مناسب برای پیشرفت در عرصه‌‌های مختلف را دارد.

وی اظهار کرد: جا دارد از دانشجویانی که دانشگاه فردوسی مشهد را برای تحصیل انتخاب کرده‌اند، سپاسگزاری کنیم. شما امکان انتخاب دانشگاه‌های دیگر را داشته‌اید، اما این دانشگاه را انتخاب و برای ورود به آن تلاش کرده‌اید. همچنین جا دارد که از خانواده‌های شما نیز تشکر کنیم که در رسیدن به این دانشگاه شما را یاری و بستر لازم برایتان فراهم کردند.

دکتر کافی ادامه داد: در دو سال اخیر، ما شاهد حضور فیزیکی دانشجویان نبودیم و امید است بتوانیم این شرایط را مهیا کنیم. ورود به این طرح، انسان را با اراده می‌کند و شما اگر بعد از اتمام این دوران به دانشگاه بیایید، انگیزه بیشتری را برای تحصیل در خود احساس می‌کنید.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد درخصوص لزوم جامعه‌پذیری در دانشگاه عنوان کرد: انسان فقط در دانشگاه کسب دانش نمی‌کند؛ بلکه جامعه‌پذیری را هم یاد می‌گیرد. این امر در فضای مجازی امکان‌پذیر نیست؛ بلکه با حضور شما محقق می‌شود. دانشگاه فردوسی، بزرگ‌ترین مرکز علمی شرق ایران است و به برکت حضور دانشجویان هنرمند، کارشناسان و استادان، در عرصه‌های مختلف افتخارآفرینی کرده است.

وی افزود: در حوزه دانشجویی، افتخارات دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد در عرصه‌های مختلف مانند جشنواره‌های رویش و حرکت، مسابقات قرآن و عترت و فرهنگ و هنر بسیار چشمگیر است. انجمن‌های علمی نیز از لحاظ کمیت و کیفیت سرآمد هستند. همچنین در عرصه ورزش، ما تنها دانشگاهی هستیم که المپیاد ورزشی دانشجویی را از تهران به مشهد آورده‌ایم.

دکتر محمد کافی درباره اهمیت کارآفرینی در دانشگاه تصریح کرد: شما باید بتوانید در کنار درس خواندن و رسیدن به علم، مستقل شوید، مهارت‌هایی را بیاموزید و کارآفرین شوید. دانشگاه امروز، پارک علم و فناوری است تا دانشجویان بتوانند به موازات تحصیل و پس از دانشگاه، کارآفرینی را شروع کنند و در بازار رقابت موفق شوند.

photo ۲۰۲۱-۱۰-۲۶ ۲۲-۲۸-۳۵

وی خاطرنشان کرد: ما به عنوان مدیران دانشگاه، درصدد آن هستیم تا دانش‌آموخته دانشگاه فردوسی مشهد، در رقابت ملی و جهانی بتواند ظرفیت‌های علمی خود را بروز دهد. تاکنون نیز چنین چیزی را مشاهده کرده‌ایم؛ یعنی دانشجویان ما نه تنها در داخل ایران، بلکه در سراسر جهان، به افتخاراتی رسیده‌اند.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: شما به دانشگاه بزرگی وارد شده‌اید که سی‌هزار نفر جمعیت دارد و یک خانواده است. ما باید در این‌جا راه و رسم زندگی را یاد بگیریم و بیاموزیم که بنی‌آدم اعضای یک پیکرند.

در ادامه گردهمایی؛ رئیس نهادنمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فردوسی مشهد نیز ضمن عرض خوش‌آمد و خیرمقدم به دانشجویان نوورود بیان کرد: نگاه ما به شما دانشجویان نو ورود به عنوان مدیران این کشور اسلامی ایران است.

newstu1400-1 8

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مطلق ادامه داد: همه مدیران فعلی کشور در چند سال آینده بازنشسته خواهند شد و برای مدیریت کشور قرار نیست از خارج ایران مدیر انقلابی وارد شود، به همین دلیل شما باید بتوانید خود را به گونه‌ای پرورش دهید که با سبک زندگی این نظام متناسب باشد.

گفتنی است تعدادی از دانشجویان ورودی 1400 دانشگاه فردوسی مشهد که به نمایندگی از سایر دانشجویان به این مراسم دعوت شده بودند، در این مراسم شرکت کردند و پس از پایان مراسم از نمایشگاه مهر با محوریت آشنایی با فعالیت ها و دستاوردهای تشکل های دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد بازدید کردند.

شایان ذکر است که مجتمع‌ها و فضاهای فرهنگی جدیدی مانند سالن اجتماعات و سینمای روباز مهر و ماه، تالار وحدت و مجتمع نمایشگاهی نگارستان پردیس نیز در پایان مراسم افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفتند.

 

 

 

خبرنگاران باشگاه خبرنگاران دانشگاه فردوسی مشهد:

سیما خاوری- یگانه تقی‌زاده

عکس: غزاله فراهانی

 

photo ۲۰۲۱-۱۰-۲۶ ۱۶-۰۶-۰۱

photo ۲۰۲۱-۱۰-۲۶ ۱۶-۰۶-۰۳

 

گزارش تصویری

 • گردهمایی مجازی

  گردهمایی مجازی "آیین ورود" ویژه دانشجویان نو ورود 1399

 • گردهمایی مجازی

  گردهمایی مجازی "آیین ورود" ویژه دانشجویان نو ورود 1399

 • گردهمایی مجازی

  گردهمایی مجازی "آیین ورود" ویژه دانشجویان نو ورود 1399

 • مراسم تعزیه خوانی حضرت عباس علیه الاسلام

  مراسم تعزیه خوانی حضرت عباس علیه السلام  - مهر ماه 1398

 • گردهمایی مجازی

  گردهمایی مجازی "آیین ورود" ویژه دانشجویان نو ورود 1399

 • گردهمایی مجازی

  گردهمایی مجازی "آیین ورود" ویژه دانشجویان نو ورود 1399

 1. اخبار و اطلاعیه ها
 2. نظرات

آلبوم عکس

اختتامیه نهمین جشنواره رویش دانشگاه فردوسی مشهد- 2...