جلسه گفتگوی انجمن های علمی با معاون سیاسی،امنیتی و اجتماعی استاندار برگزار شد

photo 2017-01-02 23-40-22

 

جلسه گفت و گوی اعضای شورای مرکزی انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد با دکتر سید جواد حسینی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی بعد از ظهر روز یکشنبه 12 دی ماه برگزار شد.

 

در این جلسه که با حضور دکتر علی یوسفی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فردوسی و مدیران حوزه معاونت سیاسی، امنیتی و اقتصادی استانداری همراه بود، فعالین انجمن های علمی دانشجویی با دکتر حسینی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی و جانشین استاندار و قائم مقام استانداری خراسان رضوی به بحث و تبادل نظر پرداختند.

 

دکتر علی یوسفی در ابتدا ضمن خوش آمد به دکتر حسینی، ضمن بیان مقدمه ای از انجمن های علمی دانشجویی از این تشکل دانشجویی به عنوان یک سرمایه اجتماعی بالا یاد کرد که قابلیت انجام بزرگ ترین کارها را دارد.

 

سپس مهندس علی توکلی، دبیر کل انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد در تبیین اهداف، ساختار و تشکیلات انجمن های علمی توضیحاتی را ارائه داد.

 

در ادامه مصطفی باقری، دبیر اتحادیه انجمن های علمی الهیات ایران و عضو انتخابی شورای حمایت و نظارت بر انجمن های علمی دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  به تبیین ظرفیت های همکاری انجمن های علمی دانشجویی با معاونت سیاسی و امنیتی و اجتماعی استانداری پرداخت. باقری با اشاره به رونمایی منشور حقوق شهروندی در روزهای اخیر توسط رییس جمهور ابراز داشت: ما به عنوان تشکلی اهل خردورزی و منطق به دور از جنجال های سیاسی و غیر علمی از آنجا که اعتقاد داریم مسیر پیشرفت تنها و تنها از جاده علم و دانایی می گذرد آماده ایم برای تبیین علمی و ترویج آن در میان قشر جوان و جویای عقلانیت در کنار شما به عنوان نماینده عالی دولت قرار گرفته و با استفاده از ابزارهای علمی و رسانه در ترویج و تحکیم فرهنگ حفظ و حرمت نهادن به حقوق شهروندی تلاش نماییم که در ماده 15 الی 18 قانون حقوق شهروندی به آن پرداخته شده است. در همین مسیر حاضریم مجموعه ای از گفتمان سازی های فراگیر با اقشار مختلف جامعه اعم از نخبگان، جوانان، مسئولین و مردم را برقرار نماییم.

 

سپس محمد صابریان، فعال انجمن های علمی دانشجویی ضمن اشاره به تجربه ی فعالین انجمن های علمی در فعالیت های اجرایی، با توجه به بی طرفی این تشکل در مسائل سیاسی، در بخش اجرا و آموزش در برگزاری دو انتخابات حساس پیش رو از سوی انجمن های علمی اعلام آمادگی کرد.

 

صداقت محسنی، دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد و دبیر انجمن بین رشته ای مطالعات کشور افغانستان به نمایندگی از دانشجویان بین الملل به طرح دغدغه های آنان پرداخت. محسنی ابراز داشت بیش از 1500 دانشجو از 21 کشور دنیا در دانشگاه فردوسی مشهد در حال تحصیل هستند. وی در ادامه افزود در دولت قبلی و فعلی کشور افغانستان دو تن از وزرای کابینه فارغ التخصیل دانشگاه فردوسی بوده و هستند. همچنین وی افزود اکنون مشهد به سبب دارا بودن جایگاه پایتخت فرهنگی جهان اسلام از موقعیت ویژه ای برخوردار است.

 

دکتر سید جواد حسینی در ابتدای سخنان خود اشاره کرد: معمولا جلساتی که اخیرا داشته ام به صورت درخواست های مادی و مطالبه گری صرف بوده، اما از این بابت از حضور در این جلسه خوشحالم که صحبت ها اغلب بر مبنای همیاری و همکاری بود. امروز یکی از جلوه های نظام مند سرمایه های اجتماعی را دیدم که بر پایه سرمایه انسانی است. اگر مسئولی از ذره ای خرد برخوردار باشد، مشتاقانه و حریص گونه از ظرفیت های شما استفاده خواهد کرد.

 

وی در ادامه اشاره کرد از انجمن های علمی انتظار داریم علاوه بر جنبه علمی به جنبه های شخصیتی، مدیریتی، سیاسی و اخلاقی افراد نیز بپردازد. معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی افزود: اگر شرایط مشارکت همه اقشار جامعه در مدیریت کشور وجود داشته باشد، آنگاه رشد علمی، فرهنگی و اقتصادی صورت می گیرد. قانون اساسی مشارکت همه ی مردم را با تشکل ها و انجمن ها به رسمیت شناخته که شما در این سطح این مشارکت را به خوبی تدارک دیده اید.

 

دکتر حسینی در ادامه با تبیین ساختار معاونت گفت: هشت مدیر در حوزه های امنیتی، انتظامی، پدافند غیر عامل، زنان و خانواده و ... زیر مجموعه مستقیم ما است، 25 اداره کل در استان وجود دارد که به عنوان نماینده دولت بر آن ها نظارت داریم و باید با ما هماهنگ باشند. همچنین چندین کارگروه در حوزه های مختلف مانند سلامت، آموزش و... داریم که شما می توانید طرح های خود را ارئه داده و ما در قالب این بخش ها در دستور کار قرار دهیم.

 

حسینی همچنین افزود: بخش دیگری از فعالیت ها که می توانید به عنوان بدنه ی دانشجویی در آن مشارکت کنید، پژوهش خوانی است که باید دانشجویان نتیجه تحقیقات را تبدیل به بسته های کاربردی برای مدیران اجرایی که از نظر زمانی در مضیقه هستند قرار دهند. به عبارت دیگر باید شبکه های دانش ایجاد شوند که یافته های علمی را تدوین کرده و دسترسی مدیران به آن ها را تسهیل کنند.

 

معاون استاندار خراسان رضو در خصوص توسعه همکاری با سازمانها ابراز داشت: ما نظام نامه ای داریم تحت عنوان تعامل و همکاری تشکل های غیر دولتی. در اصل 44 قانون اساسی نیز بسیاری از وظایف اداره کشور به مردم محول شده است. در این نظام نامه به سه مقوله پرداخته می شود؛ نخست اینکه مجموعه دولت چه بخش هایی را می تواند به مردم واگذار کند. دوم اینکه مردم چقدر ظرفیت های انجام وظایف را دارند؛ و بخش سوم حلقه ی واسط بین این دو مورد است که یکی از نکات مهم شبکه سازی میان حوزه های مشابه و نزدیک به هم است. مایلیم هر بخش از انجمن های علمی یکی از قسمت های این نظام نامه را احداث و حمایت کند.

 

دکتر حسینی ضمن اشاره به به این که در بحث حقوق شهروندی این منشور باید خوانده شود و دانسته شود، افزود: در دبیرخانه حقوق شهروندی انجمن های علمی می توانند نقش محوری داشته باشند.

 

معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری  در ادامه بیان داشت: یکی از بحران های جامعه ی ما بحران هویت نسلی است. باید فعالیت های فرهنگی، هنری و ورزشی هویت ساز را ترتیب بدهیم. مفاخر جامعه اصلی ترین رکن هویت یک کشور می توانند باشند. در زمینه ی بازی ها، آیین ها و سنت های بومی و محلی می توانیم با انجمن های علمی دانشجویی همکاری داشته باشیم.

 

معاون  استاندار خراسان رضوی در پایان اضافه کرد: اخیرا طرحی تحت عنوان تقسیم کار ملی پیرامون کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی ابلاغ شده است. در این طرح 18 آسیب اولویت داده شده اند که در استان خراسان 5 مورد مهمتر شناخته شده اند. انجمن های علمی در این بخش نیز می توانند طرح های خود را ارائه دهند.

 

در انتهای این جلسه دکتر حسینی، معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری استان خراسان رضوی از علی توکلی دبیر کل انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان نماینده انجمن های علمی دانشجویی در شورای کانون مشاوران نخبه استانداری خراسان رضوی دعوت به همکاری کرد.

1
1 1
2
2 2
3
3 3
4
4 4
5
5 5
6
6 6
7
7 7
8
8 8
9
9 9
10
10 10

گزارش تصویری

 • دومین پویش پاکسازی محوطه دانشگاه از ته سیگار- 10 تیر 1398

  دومین پویش پاکسازی محوطه دانشگاه از ته سیگار- 10 تیر 1398

 • گردهمایی آیین ورود ویژه دانشجویان نو ورود - مهر 98

  گردهمایی آیین ورود ویژه استقبال از دانشجویان ورودی جدید-مهر 98

 • مراسم تعزیه خوانی حضرت عباس علیه الاسلام

  مراسم تعزیه خوانی حضرت عباس علیه السلام  - مهر ماه 1398

 1. اطلاعیه ها
 2. اخبار
 3. نظرها