آیین افتتاح یادمان شهیدان گمنام و دانشکده علوم ورزشی با حضور وزیر علوم برگزار شد

155551

آئین افتتاحیه یادمان شهیدان گمنام و دانشکده علوم ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

به گزارش خبرنگارباشگاه خبرنگاران دانشگاه فردوسی مشهد، آئین افتتاحیه یادمان شهیدان گمنام و دانشکده علوم ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد توسط ریاست  جمهور و با حضور دکتر فرهادی وزیر علوم تحقیقات و فناوری و دکتر سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و جمعی از مهیمانان لشکری و کشوری  درمحل مسجد حضرت زهرا (س)در پردیس دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

در ابتدای مراسم دکتر کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد ضمن خیر مقدم به میهمانان از حضور وزیر علوم تحقیقات و فناوری که به برکت وجود شهدای گمنام در دانشگاه تحقق پیدا کرده است ابراز خرسندی کرد. وی در ادامه گفت در دانشگاه فردوسی مشهد بر اساس برنامه های فرهنگی و سند راهبردی در راستای ایجاد دانشگاه سالم و با نشاط برنامه ریزی هایی صورت گرفته است. دانشگاهیان و اعضاء هیات علمی دانشگاه باید از نظر جسمی سالم ، از نظر روحی و روانی متعادل، از نظر فعالیت های داوطلبانه فعال و از نظر معنوی شیفته ی اخلاق باشند و دو پروژه ای که امروز افتتاح می شود، در راستای همین اهداف است. دانشکده  علوم ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد  زمینه ساز تربیت دانشگاهیان سالم تر و فعال تر است و یادمان شهدای گمنام درقلب دانشگاه، تمام دانشگاهیان را به سمت توجه به معنویت و سیر الی الله جذب می کند .

 حجه الاسلام ترابی مسئول شورای استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان خراسان رضوی گفت : من به عنوان مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان خراسان رضوی ، پیام رهبری را ابلاغ می کنم . این یادمان با این پیام ساخته شده است که یادمان باشد،  شهدا برای چه رفتند، چه گفتند و ما چه وظیفه ای داریم .

وی در ادامه گفت : اسلام آمد برای اینکه حیات ببخشد و خدا آفرید تا زندگی باشد . زندگی و حیات اهداف مهم پروردگارند و دعوت انبیا نیز به حیات و زندگی است . این حیات دشمنانی دارد که هم زندگی مادی و هم معنوی انسان ها را تهدید می کند .لازم است مردانی به پا خیزند تا برای استقلال و عزت انسان ها خودشان را فدا کنند و چنین کسانی را مرده نپندارید.

حجه الاسلام ترابی خاطر نشان کرد : در صحنه ی بین الملل دشمنانی داشتیم که از حیات و عزت مردم ایران ناراحت بودند و عزت خود را در نابودی ایران می دیدند،  امروز هم، چنین است. باید مواظب باشیم دشمنان داخلی برای خود نتراشیم و وحدت و انسجام داشته باشیم . امروزه بیشتر از هر چیز نیاز به همدلی داریم . کسانی که به خاطر مصالح سیاسی کمبود ها را به رخ می کشند این کمی ها به پای دولت نوشته نمی شود بلکه به پای نظام نوشته می شود . اگر کاستی ها را می گوییم از یاداوری ارزش ها غفلت نکنیم .

پس از آن دکتر سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به ایراد سخنرانی پرداخته و بیان داشت: ما نیازمند شهدا هستیم. شهدا برای ما سرمایه آفرین اند و مهم ترین سرمایه ای که نیاز داریم سرمایه اجتماعی است که ما را در برابر خطرات مصون می دارد. اعتماد اجتماعی به عنوان یک رکن سرمایه اجتماعی در معرض مخاطره است و نیاز به کار بیشتری دارد. تلاش در زمینه ی ارتقا سرمایه ی اجتماعی از ضرورت هاست .

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه فرهنگ اصیل ما ، فرهنگ دینی ، نمادهای انقلابی و شهدای ما از نمادهای انسجام هستند اظهار داشت: امروز نیاز داریم یاد شهدا را پاس بداریم و آنان که در راه دین و اسلام و ایران جانشان را فدا کردند ما را در این مسیر حفظ و حراست می کنند و اگر یاد آنها را زنده نگه می داریم به معنای نیازمند بودن آنها به ما نیست بلکه این ما هستیم که نیازمند آنها هستیم .

دکتر سید ضیاء هاشمی ضمن اشاره به نقش آفرینی دانشگاه فردوسی مشهد در دوران دفاع مقدس بیان کرد: ما خود را موظف به تداوم راه شهدا می دانیم و با رشد و اعتلای ملی کشور در مسیر اقتدار ملت بزرگ ایران قدم بر میداریم. البته در این مسیر دانشگاهیان پیش قدم هستند . در مسیر جهاد علمی و فرهنگی یاد و نام شهدا را راهنمای خود می دانیم .

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در پایان سخنان خود  از اهتمام ویژه  دانشگاه فردوسی مشهد برای طراحی یادمان شهیدان گمنام تشکر و قدردانی کرد و آن را به عنوان یک مکان مقدس برشمرد .

دکتر فرهادی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری نیز به عنوان سخنران اصلی این مراسم ضمن معرفی دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان دانشگاهی با قدمت 67 ساله ،سومین دانشگاه دیرینه کشور و بزرگترین مرکز علمی شرق کشور با بیش از 23000 دانشجوی و 1500 دانشجوی خارجی از 20 کشور جهان ، گفت: شتاب رشد علمی ایران در بین 25 کشور مطرح در سال 2016 رتبه اول را کسب کرده است.

وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در ادامه بیان کرد : در دانشگاه فردوسی مشهد، دو بنای شهیدان گمنام و دانشکده  علوم ورزشی افتتاح می شود که دانشکده ی علوم ورزشی در زمینی به مساحت 6000 متر مربع در سه طبقه با 17 کلاس درسی و سالن سمینار ، سالن اجتماعات، سالن ورزشی چند منظوره استاندارد در طول یک سال و با اعتبار 125 میلیارد ریال ساخته شده است و یادمان شهیدان گمنام در مجاورت مسجد حضرت زهرا سلام الله علیها مدفن دو شهید گمنام دفاع مقدس با مساحت 250 متر مربع در دو طبقه با الهام از معماری اسلامی با استفاده از رنگ خالص سفید که رگه های کاشی در آن دیده می شود بناگردیده که سادگی، خلوص و عروج از خاک تا افلاک در آن دیده می شود .

دکتر فرهادی  در پایان سخنانش برای افتتاح این دو پروژه از رئیس جمهور کسب اجازه کرد.

دکتر روحانی رئیس جمهورکشورمان ضمن تشکر از دکتر فرهادی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: توسعه ی فضاهای آموزشی جمهوری اسلامی و کسب رتبه ی اول در شتاب رشد علمی موجب مباهات و افتخار همه ملت ایران است .این راه را باید با حرکت سریع ادامه دهیم تا به همه قله های علم دست یابیم . طرح هنری یادمان شهیدان گمنام در دانشگاه فردوسی مشهد بسیار زیبنده آن شهیدان است .

وی در ادامه برای افتتاح این دو پروژه اینچنین بیان کرد :« بسم الله الرحمن الرحیم با توکل بر خدای متعال ، با یاد و نام شهیدان و توجهات خاصه ولی عصر ارواحنا فداه ، طرح یادمان شهیدان گمنام و دانشکده ی علوم ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد را افتتاح بفرمایید»

در جریان مراسم دکتر طاهری رئیس  دانشکده علوم ورزشی و دکتر کامل نیا رئیس دانشکده ی معماری ، شهرسازی  و هنر اسلامی در سخنان خود ویژگی های دو بنای مذکور را برای حاضران تشریح نمودند.

در پایان مراسم از طراحان و مجریان یادمان شهیدان گمنام با اهدای لوح تقدیر به عمل آمد.

این مراسم با حضور دکتر فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری، دکتر کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد و سایر مسئولین نهادها و سازمان های استان و همچنین مدیران دانشگاه در محل یادمان شهیدان گمنام دانشگاه فردوسی مشهد و اهدای گل و ادای احترام به دو شهید مدفون در این مکان به پایان رسید.

باشگاه خبرنگاران دانشگاه فردوسی مشهد : مریم یعقوب پور

155537

155545

155553

155554

155555

 

  1. اخبار
  2. اطلاعیه ها
  3. نظرها