مراسم بزرگداشت پروفسور مریم میرزاخانی در دانشکده علوم ریاضی برگزار شد

IMG 9413

به مناسبت گرامیداشت یاد پروفسور مريم ميرزا خاني، نخستین زن و نخستین ایرانی دریافت کننده جایزه فیلدز ( بالاترين مدال رياضيات در جهان)، اعضاي هيأت علمي، دانشجويان و کارکنان دانشگاه فردوسی مشهد و همچنین علاقمندان به ریاضیات گرد هم آمدند تا مقام علمی، دستاوردها و شخصیت این بانوی دانشمند را ارج نهند.

در آغاز اين برنامه که به همت دانشكده علوم رياضي دانشگاه فردوسي مشهد در روز يكشنبه اول  مرداد ماه 1396 برگزار شد، دکتر علیرضا سهیلی، رئیس دانشکده علوم ریاضی ضمن خوش آمد گویی به حاضران، درگذشت پروفسور مریم میرزاخانی را ضایعه ای بزرگ برای ایران و جامعه جهانی برشمرد و ابراز امیدواری کرد که دیگر شرایطی پیش نیاید که افسوس بر فرصت های از دست رفته یاد شود و دانشمندان و اندیشمندان در زمان حیات خود مورد توجه و حمایت قرار گیرند.

دکتر محمد صال مصلحیان، معاون پژوهشی دانشکده علوم ریاضی با اشاره به جنبه های شخصیتی و علمی پروفسور مریم میرزاخانی، وی را نمونه ای از افرادی برشمرد که استعداد خود را با تلاش فراوان در جهت درست به کار برد. وی افزود: "با توجه به اینکه علاقه اصلی مریم میرزاخانی تا دوران راهنمایی به نویسندگی بوده است حضور در کلاس های ویژه ای که به همت همکاران ما در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد باعث علاقمندی و درک زیبایی های دنیای ریاضیات شد بطوریکه نویسندگی را رها کرد و به طور حرفه ای به ریاضیات پرداخت. "

معاون پژوهشی دانشکده علوم ریاضی همچنین به بیان افتخارات علمی مریم میرزاخانی پرداخت و مدال هایی را که وی در طول سالها کسب کرده بود از مدال طلای المپیاد کشوری تا کسب بالاترین جایزه های جهانی در ریاضیات، عضویت وی در مجامع معتبر بین المللی از جمله آکادمی علوم آمریکا و عضویت در هیأت تحریریه چندین مجله پژوهشی معتبر را از جمله فعالیت های شاخص و ارزنده پروفسور میرزاخانی برشمرد.

دکتر صال مصلحیان، مریم میزاخانی را ریاضیدانی کیفی کار خطاب کرد که تعداد مقالات وی کم اما کیفیت آنها بالا بوده است بطوریکه کارهایش الهام بخش کارهای بعدی ریاضیدانان واقع شده است.

در ادامه این مراسم، شعری از دکتر اسدالله نیکنام، عضو هیأت علمی دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد در نکوداشت یاد پروفسور مریم میرزاخانی برای حاضران پخش شد.

دکتر بهروز مشایخی فرد، استاد گروه ریاضی محض این دانشکده نیز اظهار داشت : اهمیت کار پروفسور میرزاخانی علاوه بر استعداد ویژه او در حل مسائل مطرح دنیا، این بود که چندین شاخه مختلف از ریاضیات را به هم پیوند زده بود ، دکتر مشایخی در ادامه به مرور مختصر و تبیین کلی پژوهش های ریاضی وی پرداخت.

پدر زنده یاد رضا صادقی، نخبه ریاضی درگذشته در حادثه تصادف و همکلاس پیشین مریم میرزاخانی میهمان دیگر این نشست نیز در جایگاه قرار گرفت و ضمن بیان خاطراتی از وی، تواضع، فروتنی و اخلاق حسنه را از ویژگی های بارز شخصیتی مریم میرزاخانی برشمرد.

خواندن پیامی در قالب شعر از سوی دکتر مجید میرزا وزیری، استاد گروه ریاضی محض دانشکده علوم ریاضی و پخش دو کلیپ از زندگی و فعالیت های مریم میرزاخانی پایان بخش برنامه گرامیداشت این دانشمند ارزنده بود.

گفتنی است این برنامه با استقبال زیاد در سالن دکتر بزرگ نیای دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد  برگزار شد.

 

IMG 9327

IMG 9358

IMG 9328

IMG 9381

IMG 9342

IMG 9403

  1. اخبار
  2. اطلاعیه ها
  3. نظرها