هدف استارتینو تجربۀ دانشگاه تا صنعت در شش گام است

دبیر اجرایی رویداد استارتینو گفت: طرح استارتینو دارای شش گام است که با همکاری عوامل کارخانه، اعضای هیئت‌علمی دانشگاه، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دانشجویان دورۀ کارشناسی صورت می‌گیرد.
عماد هاشمی در مصاحبه با خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: به دلیل نبود ارتباط کارآمد میان دانشگاه و صنعت و احساس ضعف در این زمینه به این فکر افتادیم که طرحی را برگزار کنیم تا تمام فعالیت‌های انجمن را برای رسیدن به هدف اشتغال دانشجویان تحت‌پوشش قرار دهد.
وی ادامه داد: در ادامۀ فعالیت‌های انجمن‌علمی مکانیک از قبیل برگزاری بازدیدها و دوره‌های آموزشی و ایجاد فرصت‌های شغلی و پس از ارتباط با صنعت و جلسات هم‌اندیشی که با کارخانه‌ها و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه و استاد مشاور انجمن صورت گرفت و مهم‌تر از همه در راستای اهداف و راهبردهای 10 ساله‌ای که دانشگاه فردوسی از جمله اشتغال دانشجویان در راستای رشته تحصیلیشان در نظر دارد، تصمیم گرفتیم تا با هدفمندسازی بیشتر فعالیت‌ها به دنبال کسب نتیجه باشیم.
دبیر اجرایی رویداد استارتینو درخصوص گام‌های نخست این طرح عنوان کرد: درگام اول به معرفی کلی در رابطه با زمینۀ کاری و فضای کارخانه و امکانات مهندسی موجود در آن می پردازیم. در گام دوم دانشجویان این امکان را می‌یابند تا با حضور در کارخانه مباحثی را که در نشست علمی بیان می‌شود از نزدیک لمس و تفاوت آموخته‌های تئوری و چالش‌های عملی را بهتر درک کنند.
وی افزود: در گام سوم تلاش کردیم دانشجو را با چالش‌های موجود در صنعت روبه‌رو کنیم تا بتواند استعدادهایش را محک بزند و خودآزمایی صورت گیرد. در گام چهارم به‌منظور ایجاد یک فضای صمیمانه میان صنعت و دانشگاه که موجب رشد و نمو صنعت و هم‌چنین افزایش کیفیت علمی در دانشگاه می‌شود، نشستی میان اعضای هیئت‌علمی دانشگاه و عوامل کارخانه برگزار می‌شود که به انتقال تجربه و ریشه‌یابی شکاف موجود می‌پردازد.
هاشمی دربارۀ دو گام آخر این رویداد بیان کرد: در گام پنجم دوره‌های آموزشی عملی و کاربردی از سوی کارخانه تشکیل می‌شود تا دانشجویان یک تجربۀ واقعی صنعتی داشته باشند. در نهایت در گام ششم این طرح ایجاد فرصت شغلی تعریف شده است.
مسئول کمیتۀ ارتباط با صنعت انجمن علمی مهندسی مکانیک گفت: رویداد استارتینو در ارتباط با مهندسی مکانیک در صنعت می‌باشد. بنابراین تمامی گام‌های این طرح در شرکتی صورت می‌پذیرد که زمینۀ کاری آن‌ها مهندسی مکانیک باشد تا پیوستگی طرح حفظ شده و میزان تاثیرگذاری افزایش یابد. در ادامه قصد داریم تا این طرح را برای حوزه‌های مختلف مرتبط با مهندسی مکانیک اجرا کنیم.
وی خاطرنشان کرد: از آن‌جا که استارتینو طرحی جدید و جامع است انتظار داریم که بازدهی بسیار بیشتری نسبت به طرح‌های گذشته انجمن داشته باشد. پیش‌بینی می‌کنیم که بتوانیم دانشجویان را با صنعت ایران درحوزۀ ‌مکانیک بیشتر و دقیق‌تر آشنا کنیم و امیدواریم بستری فراهم شود که درکنار معرفی طرح، دانشجویان بتوانند روزبه‌روز فعالیت‌هایشان را در این زمینه افزایش داده و با معرفی خود به جامعۀ صنعتی زمینه اشتغال خود را فراهم سازند.

خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشگاه فردوسی مشهد: زکیه فرهادی
دبیر کارگروه پوشش خبری: یگانه تقی‌زاده

گزارش تصویری

 • مراسم تعزیه خوانی حضرت عباس علیه الاسلام

  مراسم تعزیه خوانی حضرت عباس علیه السلام  - مهر ماه 1398

 • گردهمایی مجازی

  گردهمایی مجازی "آیین ورود" ویژه دانشجویان نو ورود 1399

 • گردهمایی مجازی

  گردهمایی مجازی "آیین ورود" ویژه دانشجویان نو ورود 1399

 • گردهمایی مجازی

  گردهمایی مجازی "آیین ورود" ویژه دانشجویان نو ورود 1399

 • گردهمایی مجازی

  گردهمایی مجازی "آیین ورود" ویژه دانشجویان نو ورود 1399

 • گردهمایی مجازی

  گردهمایی مجازی "آیین ورود" ویژه دانشجویان نو ورود 1399

 1. اخبار و اطلاعیه ها
 2. نظرات

آلبوم عکس

اولین روز گردهمایی دانشجویان نوورود سال 1397