اولین پیش نشست "سومین همایش ملی نقش و جایگاه مادر" در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشگاه فردوسی مشهد؛ اولین پیش نشست سومین همایش ملی نقش و جایگاه مادر، با عنوان "طلاق عاطفی در برابر سواد عاطفی" به همت دبیرخانه این همایش و با همکاری انجمن علوم تربیتی دانشگاه، در روز دوشنبه 28 آبان 1397 برگزار شد.
در ابتدا دکتر مجتبی کفاشان کاخکی، دبیر اجرایی همایش نقش و جایگاه مادر و عضو هیئت علمی گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه فردوسی، توضیحاتی در خصوص برگزاری این همایش در دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، ارائه داد و عنوان کرد: شروع حرکت برگزاری این همایش به اواسط سال 1396 برمی‌گردد زمانیکه این همایش در شیراز برگزار گردید. بنیاد مادر، اسپانسر این همایش است که پیشنهاد برگزاری آن را با توجه به ظرفیت دانشگاه فردوسی، به دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی داد و ما شروع به پیگیری و تشکیل دبیرخانه و کمیته علمی و اجرایی کردیم.
وی ادامه داد: تاکنون بیش از 10 جلسه رسمی و تعدادی جسله غیررسمی پیرامون این همایش تشکیل شده است و اکنون اولین پیش نشست همایش، "طلاق عاطفی در برابر سواد عاطفی" است که استقبال از آن بسیار زیاد بوده است.
دکتر کشافان همچنین در این جلسه به معرفی سایت همایش و امکان ارسال مقالات از طریق آن اشاره کرد.
در ادامه دکتر سیدعلی کیمیایی، دانشیار دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه، به بحث طلاق عاطفی و سواد عاطفی پرداخت و علل و راهکارهایی در این مورد ارائه داد.
وی طلاق را به طور کلی یک جدایی آگاهانه، خودخواسته و قانونی دانست و در مقابل به طلاق عاطفی اشاره کرد.
وی اذعان داشت: در طلاق عاطفی، موضوع پیچیده تری اتفاق می‌افتد و ممکن است زوجین تمایلی به جدایی قانونی نداشته باشند اما رابطه آنها به لحاظ عاطفی آشفته باشد. در واقع طلاق عاطفی یعنی گسست ارتباط عاطفی بین زوجین و عدم ترمیم آن که با نشانه هایی چون رفتار نامهربانانه و تصیم‌گیری و اقدامات فردی همراه است.
دکتر کیمیایی به علل طلاق عاطفی که ناشی از عدم کفایت سواد عاطفی زوجین هستند اشاره کرد و گفت: یکی از بزرگترین علل طلاق عاطفی، عدم بالانس هیجانات مثبت و منفی زوجین در زندگی زناشویی است. افزایش احتمال طلاق عاطفی در مردان، زمانی روی می‌دهد که هیجانات منفی مثل خشم، سردی، کدورت و ... زیاد شود و افزایش احتمال طلاق عاطفی در زنان زمانی است که هیجانات مثبت کاهش می‌یابد.
وی، الگوهای ارتباطی ناسالم مانند الگوی ارتباطی تعقیب و گریز، الگوی والد- فرزندی، الگوی تذکر دهنده و طفره رونده، الگوی زوج منفعل یا یک طرف منفعل و دیگری پرخاشگر و یا زوج پرخاشگر را به عنوان الگوهای تشدید کننده احتمال طلاق عاطفی عنوان کرد و از الگوی جایگزین جرأت مندانه را که در آن زوجین افکار و احساسات خود را بدون پرخاش و با جرأت بیان می‌کنند سخن گفت.
دکتر کیمیایی همچنین باورهای نادرست، قضاوت های قطبی شده، پرهیز برخی شخصیت های اجتماعی از رابطه نزدیک و صمیمانه، دلبستگی ناایمن، ترس از خود افشایی، خشم، ناامیدی و ناکامی را از دیگر علل طلاق عاطفی برشمرد.
وی در ادامه به مبحث سواد عاطفی اشاره کرد که توانایی ابرازگری عاطفی است و در خصوص عوامل موجد سواد عاطفی به مواردی چون صداقت، صمیمیت، قدرشناسی، تشویق، وقت گذاشتن برای یکدیگر، دیدن خوبی ها و محاسن، توجه به نیازهای طرف مقابل، رعایت مرزها، و بخشش اشاره کرد.
در ادامه جلسه سرهنگ تاجیک، مدیریت دفتر پژوهشهای کاربردی نیروی انتظامی، توضیحاتی در خصوص همکاری پلیس اجتماعی با این همایش ارائه داد و گفت تمرکز ما در بخش نقش مادر در امنیت اجتماعی است و امیدواریم سایر آسیب های اجتماعی نیز در رابطه با نقش مادر مورد بررسی قرار گیرد.
گفتنی است همایش نقش و جایگاه مادر در اسفند ماه 1397 برگزار می‌شود.

باشگاه خبرنگاران دانشگاه فردوسی مشهد: جمیلی

P 20181119 131354 SR 1

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

گزارش تصویری

 • مراسم تعزیه خوانی حضرت عباس علیه الاسلام

  مراسم تعزیه خوانی حضرت عباس علیه السلام  - مهر ماه 1398

 • گردهمایی آیین ورود ویژه دانشجویان نو ورود - مهر 98

  گردهمایی آیین ورود ویژه استقبال از دانشجویان ورودی جدید-مهر 98

 • دومین پویش پاکسازی محوطه دانشگاه از ته سیگار- 10 تیر 1398

  دومین پویش پاکسازی محوطه دانشگاه از ته سیگار- 10 تیر 1398

 1. اطلاعیه ها
 2. اخبار
 3. نظرها